2024-06-07, Donatas Parulis, Lygiagretaus vaistų importo asociacija
Vaistininkai ne kartą Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdžiuose yra pabrėžę, kad didžiausia problema, su kuria jie nuolat susiduria – kompensuojamųjų vaistų trūkumas.
Parlamentinė kontrolė šiuo klausimu buvo vykdoma, tačiau be aiškių rezultatų, tuo labiau rekomendacijų.
Kol Sveikatos apsaugos ministerija siūlo pacientams neradus vaistų, ateiti į vaistinę po 2 (mieste) ar 4 (kaimo teritorijoje) dienų, pacientai ir toliau priversti pirkti jiems priklausančius kompensuojamuosius vaistus už savo pinigus arba iš viso likti be reikalingo gydymo.
Lygiagretaus vaistų importo asociacijos nariai siūlo įsisenėjusias problemas spręsti efektyviau ir greičiau. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba turėtų remtis ES Teisingumo Teismo praktika ir leisti Lietuvos pacientams tiekti kitose ES valstybėse registruotus, taigi saugius ir kokybiškus vaistus. Svarbu, kad valstybinėms institucijoms rūpėtų užtikrinti pacientams kiek galima įvairesnių vaistų tiekimo šaltinių ir diversifikuotas tiekimo grandines, įskaitant lygiagretų vaistų importą, o Valstybinių ligonių kasų iniciatyvos dėl kompensuojamųjų vaistų kainyno skaidresnio ir efektyvesnio valdymo nebūtų gesinamos.
Siekiant, kad kompensuojamieji vaistai realiai pasiektų pacientus vaistinėje, svarbu užtikrinti, kad vaistinės galėtų pasiūlyti lygiagrečiai importuojamų vaistų, kurių kaina pacientui būtų priimtiniausia. Jeigu vaistinės būtų finansiškai skatinamos užtikrinti nepertraukiamą mažiausios priemokos vaistų prieinamumą ir išdavimą pacientams.
Komentaras pasiekiamas čia: