KAIP TAI VEIKIA?
Bendroje rinkoje registruotus kokybiškus vaistus galima įsigyti bet kurioje ES ir (arba) EEE šalyje. Lygiagrečiu importu užsiimančios asociacijos narės, griežtai užtikrindamos privalomas saugumo sąlygas atveža vaistus į Lietuvos rinką, juos perpakuoja į lietuviškas pakuotes tam, kad atitiktų nacionalinius teisės aktų reikalavimus ir kalbinius Lietuvos pacientų poreikius, šiuos vaistus parduoda vietos kaina, konkuruodamos su tuo pačiu identišku produktu, kurį parduoda originalus gamintojas arba jo vietinis teisių turėtojas. Tai įmanoma, nes atskirų vaistų kainos Europos Sąjungos valstybėse narėse skiriasi.
Lygiagretūs importuotojai suranda kitose ES valstybėse narėse prieinamus vaistus ir juos atveža į Lietuvos rinką, taip sukurdami konkurenciją tuo pačiu identišku produktu Lietuvoje prekiaujančiam originalaus vaisto gamintojui arba jo teisių turėtojui. Tokiu būdu sudaromos sąlygos sutaupyti daug lėšų. Pagal naujausius duomenis Vokietijoje, Švedijoje, Danijoje ir Lenkijoje per metus sutaupoma atitinkamai 202 mln. eurų, 60 mln. eurų, 31 mln. eurų ir 67 mln. eurų. Šiose šalyse vien lygiagretaus importo dėka nacionalinės sveikatos sistemos netiesiogiai sutaupė 2,8 mlrd. eurų.
Lygiagretus vaistų platinimas yra ne tik teisėtas, bet ir griežtai reglamentuojamas ES ir nacionaliniais teisės aktais. Lygiagrečiam importui reikalinga vaistinių preparatų didmeninio platinimo licencija, privaloma atitikti Geros platinimo ir Gamybos praktikos gairių reikalavimus, taip pat lygiagretaus importo leidimas. Lygiagrečiam importui taip pat taikomi Falsifikuotų vaistų direktyvos reikalavimai. Lygiagrečiam importuotojui ypatingai svarbu užtikrinti kokybės ir saugumo reikalavimus.
Šiuo metu jaučiamas didelis vaistų trūkumas, pastaraisiais metais ši problema aštrėja. Vaistų trūksta daugiausia dėl tiekimo problemų ir gamintojų taikomų apribojimų, kuriems turi būti rasti ilgalaikiai sprendimai. Trumpuoju periodu lygiagretus importas gali būti veiksmingiausia priemonė kovojant su vaistų tiekimo sutrikimais, nes vaistus, kurių pasiūla Lietuvoje susiduria su problemomis, galima tiekti iš kitos ES šalies rinkos, kurioje jie yra prieinami. Lygiagretūs importuotojai sugeba laiku perpakuoti ir perženklinti vaistus, pritaikyti juos Lietuvos pacientams, o apie skirtingas rinkas ir platinimo tinklą suteikia jiems galimybę greitai pateikti vaistą į Lietuvos rinką, kurioje yra tiekimo problemų, tuo pačiu užtikrinant visišką vaistų saugumą pacientui.
Asociacija, remdamasi Skandinavijos ir kitų ES šalių gerąja praktika, vertina, kad lygiagrečiai importuojamų (LI) vaistų dalis Lietuvoje turėtų didėti ir per 5 metų laikotarpį pasiekti bent 5 %.
(PVZ.: Danijoje LI vaistų dalis siekia ~30%, Švedijoje ~11%, Olandijoje ~10%, Vokietijoje ~8%, kai tuo tarpu Lietuvoje LI vaistų dalis rinkoje yra viena iš mažiausių ES ir siekia vos ~1,6 %).
Lygiagretaus vaistų importo asociacijos narės priklauso ir bendradarbiauja su Affordable Medicines Europe asociacija.